Хезмәт

Соос Атаймузъеммы понна нюръяськизы!

Нырысетӥ дунневыл оже Сизнер гуртысь вить воргорон пыриське, нош кыкетӥ дунневыл войнае 100-лэсь трос.

1941 арын, Быдӟым тылож кутскем сярысь ивортэмзы бере ик, Сизнер гуртысь 8-9 таза но кужмо воргоронъёсты фронтэ басьто. Со дырозь куинь пиосмуртъёсты финн оже келяло. (Огъя вераса, финн оже кошке куать мурт, соос пӧлысь одӥгез уг берытскы, бырыны шеде). Гужем аран дыре эшшо 10 муртэ, 1910-1911 аръёсы вордскем воргоронъёсты, Быдӟым тыложе келяло. 10-эз пӧлысь одӥгез берытске. 24 толшоре 1942-тӥ арын фронтэ кошке эшшо 5 мурт, нош со арын ик южтолэзе — 4. Озьы пумен гуртын воксё шуымон музъем кузёос — воргоронъёс — уг кылё. Улонлэн вань секытэз нылкышноослэн, пересьёслэн но нылпиослэн пельпумъёссы вылэ усе...  

Быдӟым тыложе пыриськем гуртоосмы:

Александров (Бидаев) Герман Васильевич

Александров (Бидаев) Николай Александрович (1897)

Александров (Бидаев) Максим Александрович (1901)

Алпутин Василий Петрович (1926)

Алпутин Емельян Петрович  (1922)

Алпутин (Осипов) Михаил Осипович (1923)

Антонов Илларион Васильевич  (1913) 

Антонов Серафим Васильевич (1925)

Афанасьев Алексей Афанасьевич (1913)

Афанасьев Григорий Афанасьевич

Байков Семён Александрович (1923)

Байков Егор Иванович  (1897)

Байков Михаил Николаевич (1908(05)

Байманов Григорий Ильич  (1912(15)

Базнаев Сергей Карпович (1903)

Бидаев Александр Михайлович  (1912)

Бидаев Николай Михайлович  (1916)

Бидаев Павел Иванович  (1921)

Бураков Григорий Петрович  (1918)

Бураков Денис Петрович  (1923)

Бураков Иван Николаевич  (1909)

Гаврилов Алексей Гаврилович (1910)

Гаврилов (Куюков) Павел Гаврилович (1916(18)

Гаврилов Степан Гаврилович (1912)

Герасимов Аркадий Николаевич (1915)

Герасимов Павел Николаевич (1913)

Герасимов Семён Николаевич (1923)

Герасимов Трофим Николаевич (1918)

Герасимов Михаил Фёдорович (1910)

Данилов Дмитрий Данилович (1896)

Данилов Семён Данилович

Данилов (Алпутин) Иосиф Данилович (1898)

Данилов (Алпутин) Яков Павлович

Данилов (Алпутин) Василий Петрович (1923)

Егоров (Тимофеев) Егор Егорович (1923)

Егоров (Тимофеев) Павел Егорович (1926)

Егоров Николай Александрович (1915)

Ермолаев Александр Васильевич (1915)

Ермолаев (Васильев) Иван Васильевич (1897)

Ермолаев (Васильев) Филип Васильевич (1910)

Ермолаев Михаил Иванович (1927)

Ермолаев Николай Михайлович (1915)

Ильин Прокопий Иванович

Иванов Алексей Архипович (1923)

Иванов Егор Иванович (1893)

Илларионов (Александров) Василий Илларионович (1922)

Илларионов (Александров) Николай Илларионович (1924)

Кузнецов Василий Васильевич (1922)

Кононов Прокопий Васильевич (1921)

Куюков Александр Егорович (1913(23)

Куюков (Иванов) Егор Иванович (1893)

Куюков Василий Игнатьевич

Куюков Николай Игнатьевич

Копаров Михаил Максимович (1902)

Марков Алексей Маркович (1902)

Марков (Тимофеев) Карп Тимофеевич (1919)

Матвеев (Кулаков) Алексей Фёдорович (1900)

Матвеев (Кулаков) Григорий Алексеевич (1921)

Матвеев (Кулаков) Иван Матвеевич (1923)

Матвеев Павел Матвеевич (1927)

Михайлов Павел Михайлович (1903)

Михайлов Григорий Михайлович (1912)

Морозов (Хрисанов) Николай Васильевич (1920)

Мырыков Иван Архипович (1908)

Мырыков Павел Архипович (1897)

Мырыкова Матрёна Павловна (1923)

Мырыков Пётр Павлович (1920(18)

Мырыков Егор Афанасьевич (1927)

Мырыков Николай Тимофеевич (1911)

Осипов (Чочоков) Егор Осипович (1893)

Осипов Григорий Осипович (1923)

Пиляев Николай Михайлович (1926)

Пиляев Семён Михайлович (1926)

Семёнов (Данилов) Егор Семёнович (1913)

Семёнов Павел Семёнович (1925)

Сергеев (Трофимов) Павел Сергеевич (1900(1)

Сергеев (Трофимов) Пётр Сергеевич (1903)

Сергеев (Трофимов) Андрей Сергеевич (1905)

Сергеев (Трофимов) Николай Сергеевич (1911)

Тарасов Егор Павлович (1900)

Тарасов Семён Павлович (1908)

Тарасов Михаил Фёдорович (1910)

Тарасов Михаил Ильич (1921)

Тарасов Николай Ильич (1910)

Тимофеев (Егоров) Гурьян Егорович (1921)

Тимофеев (Марков) Николай Тимофеевич (1911)

Троков Илларион Михайлович (1922)

Троков Прокопий Ильич (1902)

Троков Семён Ильич (1909)

Ураков Пётр Уракович (1903)

Фёдоров (Пиляев) Николай Алексеевич (1921)

Хрисанов Александр Кузьмич (1912)

Хрисанов Денис Кузьмич (1899) — «Горд Кизили» орденлэн кавалерез, lll степенё «Слава» орденэн пусъемын

Хрисанов Семён Кузьмич (1904)

Хрисанов Николай Денисович (1925)

Хрисанов Пётр Никифорович (1907)

Чочоков Михаил Васильевич (1910)

Чочоков Иван Николаевич

Чочоков Семён Николаевич

Эшмаков Алексей Семёнович (1895)

Эшмаков Дмитрий Иванович (1913)

Эшмаков Пётр Иванович (1897)

Эшмаков Григорий Александрович

Эшмаков Михаил Андреевич

Эшмаков Яков Алексеевич (1919)

Марков Алексей Федотович (1903).

 

Нырысетӥ дунневыл оже пыриськем гуртоосмы:

Александров (Бидаев) Иван Александрович (1890)

Мырыков Павел Архипович (1897)

Пиляев Михаил Фёдорович

Хрисанов Иван Кузьмич

Эшмаков Григорий Александрович.

 

Финн ожын луэм гуртоосмы:

Антонов Илларион Васильевич (1913)

Байманов Григорий Ильич (1912(15)

Герасимов Павел Николаевич (1913)

Мырыков Михаил Афанасьевич — быриз

Семёнов Егор Семёнович (1913)

Эшмаков Дмитрий Иванович (1913).

 

Эксэй армиын 25 ар служить карем воргорон:

Чочоков Пётр Осипович.

 

Чапаевлэн дивизияз ожмаськем горд партизан :

Кузьмин Семён.

Анфиса Ермохина   

Реклама

Район тормышына кагылышлы иң мөһим яңалыкларыбызны Балтаси_Хезмэт телеграм каналыбызда да укыгыз.

Иң мөһим һәм кызыклы язмаларны Татмедиа Telegram-каналында укыгыз


Нравится
Поделиться:
Реклама
Комментарии (0)
Осталось символов: